Studenti lékařské fakulty poprvé vyrazili na Veletrh vědy i s „pacientem“ ze SIMLEKu

Studenti Lékařské a Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vyrazili poprvé v historii na Veletrh vědy, který pořádá Akademie věd ČR. Ten přilákal do Letňan téměř 60 tisíc návštěvníků, kteří si užili fascinující třídenní akci plnou objevů a inovací. Zájem vzbudil také stánek Ostravské univerzity, a to i díky celotělovému pacientskému trenažéru z našeho simulačního centra, se kterým na veletrh vyrazil, společně s mediky z IFMSA Ostrava, student zdravotnického záchranářství Adam Štelar. A tak jsme se ho zeptali na bližší podrobnosti.

Adame, co všechno si lidé mohli díky celotělovému pacientskému trenažéru na Veletrhu vědy v Praze vyzkoušet?

Mohli si vyzkoušet praktický nácvik první pomoci od prvního kontaktu s „člověkem“ v bezvědomí až po praktický nácvik resuscitace. My jsme si připravili pro návštěvníky modelové situace, kdy byli lidé „náhodnými kolemjdoucími“, kteří spatřili na zemi ležet cizího člověka, takže se učili už ten základní přístup k člověku v rámci bezpečnosti. Hodně lidem prospělo si vyzkoušet poslouchat dýchání a sledovat u toho hrudník. Díky možnosti nastavení dýchání a bezdeší bylo jsme mohli sledovat pozornost účastníka. A to samotné stlačování už bylo pak samozřejmě zajímavější.

V čem konkrétně?

Každý měl jinou sílu a jiný odhad na hloubku stlačování. Přišli ke mně lidé, kteří si v minulosti resuscitaci člověka vyzkoušeli a pochválili věrohodnost simulátoru. Takže, když to tak shrnu dohromady, si mohli návštěvníci vyzkoušet poslouchat a sledovat dýchání, resuscitovat, ale třeba sledovat i výraz tváře, například při cévní mozkové příhodě apod.

Jak na figurínu lidé reagovali?

Těch reakcí bylo mnoho a každá byla svým způsobem originální. Od vyděšení až po pobavení. Ne jednou se mi stalo že si lidé spletli Simmana s živým člověkem.

A jak se veletrh líbil tobě?

Mně se Veletrh vědy líbil moc. Je to zase nová zkušenost. Měli jsme možnost si ho také projít a bylo chvílemi skoro neuvěřitelné, co všechno může znamenat věda.