20220819_ou_lf_sc_JZ_5753
FOTO_Hal

Gynekologicko-porodnické oddělení, neonatologie a pediatrie

Na výukovém pracovišti, které zahrnuje gynekologii, neonatologii a pediatrii,  si studenti procvičují medicínské postupy ošetření dětí od jejich zrození až po dorost.

Příklad dovedností, které si studenti procvičí v rámci oddělení:

Gynekologická vyšetření (využití modelů pro vyšetření  pochvy, gynekologického křesla, kolposkopu, ultrazvuku).

Péče o rodičku ve všech dobách porodních a vedení fyziologického porodu (porod u interaktivní figuríny, využití porodnického lůžka, sledování děložní činnosti – CTG přístroj.

Řešení nastalých komplikací (porod pomocí vakuumextraktoru,  poporodní krvácení – model pro nácvik zástavy poporodního krvácení, podání anestezie –anesteziologický přístroj kompletní, infuze apod.).

Ošetření a péči o novorozence bezprostředně po porodu, hodnocení Apgar skóre, zajištění tepelného komfortu, péče o pupeční pahýl (s využitím interaktivních figurín).

Simulace pacient dítě

Řešení krizových situací po porodu, nácvik resuscitace novorozence, odsávání pod laryngoskopickou kontrolou, intubace novorozence, monitoring novorozence.

Péče o matku a novorozence na oddělení šestinedělí – ošetřování novorozence, nácvik hygienické péče a koupání, sledování hmotnosti a míry dítěte, nácvik přiložení dítěte ke kojení, alternativní metody krmení, příprava dítěte k fototerapii, hodnocení vitálních funkcí, nácvik odběrů krve, zajištění žilního vstupu.

Základní metody pediatrického vyšetření (např. aplikace i.m. injekce a odběry krve u šestiletého dítěte,  cévkování), akutní stavy v pediatrii – resuscitaci, koniotomii, napojení na plicní ventilátor, apod.).

Vybavení gynekologicko-porodnického oddělení

Mateřský a porodní simulátor Lucy, mateřský a novorozenecký simulátor NOELLE, simulátor matky a dítěte Victoria, gynekologické trenažéry, porodnické lůžko, kolposkop s kamerou, model pro ultrazvukové vyšetření plodu, ultrazvuk

Vybavení neonatologie a pediatrie

Pediatrický simulátor lumbální punkce, pediatrický pacientský simulátor HAL – pětileté dítě, SimNewB, SimBaby, Nursing Baby, SimJunior, novorozenecké simulátory Tory a SuperTory, dětské paže pro nácvik IV přístupu, vyhřívané lůžko, inkubátor, pacientské monitory

Pediatrie v intenzivni péči, Pediatrie I., Pediatrie II., Porodnictví + Gynekologie I., Intenzívní ošetřovatelská péče o děti, Ošetřovatelská péče pediatrii 1, Ošetřovatelská péče pediatrii 2, Ošetřovatelská péče o děti ve vybraných klinických oborech, Ošetřovatelská péče v dětské chirurgii, Ošetřovatelská péče v neonatologii, Pediatrie 1