Rozšíření simulačního centra otevře nové možnosti i pro postgraduální vzdělávání

Další významný krok v rozvoji čeká Simulační centrum SIMLEK Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Díky získanému projektu Rozvoj kapacit simulačního centra LF OU – SIMLEK (SIMLEK II), který byl zahájen letos v červnu, chce fakulta vytvořit potřebné podmínky pro zavedení a využití praktické simulační výuky také u postgraduálního specializačního a celoživotního vzdělávání.

„Simulační výuka je nedílnou součástí pregraduálního vzdělávání našich studentů již od roku 2022, kdy bylo simulační centrum otevřeno. Nyní se nám podařilo dosáhnout na další finance a centrum chceme dovybavit tak, aby poskytovalo ideální podmínky i pro vysoce odbornou přípravu v rámci dalšího vzdělávání zdravotníků“, říká Mgr. Ivona Závacká, Ph.D., proděkanka pro studium a zároveň řešitelka projektu.

Do konce roku 2025 tak bude simulační centrum doplněno dalšími specializovanými přístroji, multifunkčními simulátory a příslušným spotřebním materiálem. Uplatní se zejména u akreditovaných doktorských studijních programů (například Chirurgické obory, Klinické neurovědy), ale i u specializačního a celoživotního vzdělávání lékařských a nelékařských zdravotnických pracovníků. Z přínosů simulační výuky tak budou moci kromě „klasických“ studentů těžit i ti, kteří ve zdravotnictví již nějaký ten pátek působí.

„Pořízení tohoto vybavení pomůže nejen navýšit stávající kapacitu centra, ale hlavně umožní zaměřit se na vyšší stupeň požadovaných dovedností zdravotnických pracovníků, kteří jsou na různé úrovni zapracování v praxi,“ doplnil PhDr. Ing. Petr Matouch, Ph.D., pověřený ředitel simulačního centra.

Projekt Rozvoj kapacit simulačního centra LF OU – SIMLEK (SIMLEK II) je financován Evropskou unií – Next Generation EU. Poskytovatelem je Ministerstvo zdravotnictví ČR, Program: Z3525 Agregace komponenta 6.1.