Kurz BASIC LAPAROSCOPY: Mladí chirurgové trénovali na simulátorech i operačních sálech

Na přelomu září a října proběhl v Ostravě několikadenní odborný kurz BASIC LAPAROSCOPY, který umožnil začínajícím chirurgům procvičit si laparoskopické techniky a výrazně se posunout v přípravě na kmenovou zkoušku z chirurgie.

Účastníci kurzu absolvovali intenzivní trénink základních i pokročilých laparoskopických dovedností pod vedením zkušených odborníků, kteří je provázeli jednotlivými fázemi. Pro nácvik využili moderní simulační technologie včetně sofistikovaných trenažérů, které umožňují simulovat různé scénáře zákroků.
Mladí lékaři, kteří přijeli nejen z Ostravy a blízkého okolí, ale i z nemocnic v Chrudimi či Třebíči, asistovali i při reálných operacích na chirurgických sálech Fakultní nemocnice Ostrava. Tato praxe jim umožnila vidět laparoskopické techniky v akci a interagovat s operujícím týmem, což je důležitý krok v profesním rozvoji.
Praktickou část kurzu doplnily odborné prezentace, zaměřené na aktuální doporučené postupy v oblasti laparoskopických výkonů, jako jsou laparoskopická hernioplastika či cholecystektomie a diskutovaly se i některé kontroverzní otázky týkající se laparoskopických operací.

Kurz BASIC LAPAROSCOPY byl pořádán Sekcí endoskopické a miniinvazivní chirurgie České chirurgické společnosti ve spolupráci s Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Ostrava, Simulačním centrem SIMLEK a Ústavem anatomie Lékařské fakulty Ostravské univerzity.