Blog Left Image

Už tradičně se na konci května sjíždí do podhůří Jeseníků, konkrétně do Loučné nad Desnou, posádky zdravotnických záchranných služeb. Důvodem je Rallye Rejvíz. Soutěž, na které si posádky prověřují, porovnávají a cvičí koordinaci své práce při simulovaných zásazích. Akce se pravidelně účastní i studenti naší Lékařské fakulty Ostravské univerzity a letošní rok nebyl výjimkou. Proto jsme členku soutěžního týmu, studentku medicíny, Kristýnu Kriebelovou poprosili, aby nám Rallye Rejvíz trochu přiblížila. Kristýna mimo jiné prozradila, že v přípravách na Rallye Rejvíz jim pomohlo také naše simulační centrum.
Studenti Lékařské a Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vyrazili poprvé v historii na Veletrh vědy, který pořádá Akademie věd ČR. Ten přilákal do Letňan téměř 60 tisíc návštěvníků, kteří si užili fascinující třídenní akci plnou objevů a inovací. Zájem vzbudil také stánek Ostravské univerzity, a to i díky celotělovému pacientskému trenažéru z našeho simulačního centra, se kterým na veletrh vyrazil, společně s mediky z IFMSA Ostrava, student zdravotnického záchranářství Adam Štelar. A tak jsme se ho zeptali na bližší podrobnosti.
Prohlídnout si vybavení sanitního vozu, vyzkoušet si práci s laparoskopy nebo si zopakovat všechny důležitá telefonní čísla složek integrovaného záchranného systému. To a mnohem víc mohli malí objevitelé při sobotní prohlídce simulačního centra ostravské lékařské fakulty.  
Výukové prostory Simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity zaplnili opět účastníci kurzu Etudy první pomoci v rámci Univerzity třetího věku. Studenti a vyučující z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pro ně připravili workshop s několika stanovišti, na kterých si senioři vyzkoušeli své nově nabité znalosti v různých, často napjatých, život ohrožujících situacích.
Chytrý telefon, umělá inteligence a snímky z CT. To jsou tři nástroje, které mohou pomoci k diagnóze cévní mozkové příhody. Jak přesně? Odpověď najdou posluchači v rámci Týdne mozku Akademie věd ČR na speciální přednášce a workshopu docenta Ondřeje Volného z Lékařské fakulty a Davida Bala ze společnosti Brainomix Limited. Ještě před samotnou přednáškou přitom nabídne registrovaným zájemcům možnost prohlédnout si její simulační centrum.
a konci ledna proběhl v ostravském hotelu Clarion už 26. ročník konference Colours od Sepsis, která je velmi oblíbená mezi lékaři i zdravotníky. Letošní program byl opravdu nabitý nespočtem zajímavých přednášek a workshopů. Některé z nich se uskutečnily i v prostorách cvičné nemocnice SIMLEK.
Lékaři Oční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a ostravské lékařské fakulty připravili po necelém roce opět dvoudenní mezinárodní kurz pro kolegy, kteří se připravují k atestaci. Zájem o kurz byl velký a jeho kapacita byla velmi rychle naplněna. Ve speciálně vybavených učebnách cvičné nemocnice SIMLEK Lékařské fakulty Ostravské univerzity absolvovalo kurz celkem deset očních specialistů z českých a slovenských nemocnic.