Už tradičně se na konci května sjíždí do podhůří Jeseníků, konkrétně do Loučné nad Desnou, posádky zdravotnických záchranných služeb. Důvodem je Rallye Rejvíz. Soutěž, na které si posádky prověřují, porovnávají a cvičí koordinaci své práce při simulovaných zásazích. Akce se pravidelně účastní i studenti naší Lékařské fakulty Ostravské univerzity a letošní rok nebyl výjimkou. Proto jsme členku soutěžního týmu, studentku medicíny, Kristýnu Kriebelovou poprosili, aby nám Rallye Rejvíz trochu přiblížila. Kristýna mimo jiné prozradila, že v přípravách na Rallye Rejvíz jim pomohlo také naše simulační centrum.
Studenti Lékařské a Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vyrazili poprvé v historii na Veletrh vědy, který pořádá Akademie věd ČR. Ten přilákal do Letňan téměř 60 tisíc návštěvníků, kteří si užili fascinující třídenní akci plnou objevů a inovací. Zájem vzbudil také stánek Ostravské univerzity, a to i díky celotělovému pacientskému trenažéru z našeho simulačního centra, se kterým na veletrh vyrazil, společně s mediky z IFMSA Ostrava, student zdravotnického záchranářství Adam Štelar. A tak jsme se ho zeptali na bližší podrobnosti.
Prohlídnout si vybavení sanitního vozu, vyzkoušet si práci s laparoskopy nebo si zopakovat všechny důležitá telefonní čísla složek integrovaného záchranného systému. To a mnohem víc mohli malí objevitelé při sobotní prohlídce simulačního centra ostravské lékařské fakulty.  
Výukové prostory Simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské univerzity zaplnili opět účastníci kurzu Etudy první pomoci v rámci Univerzity třetího věku. Studenti a vyučující z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pro ně připravili workshop s několika stanovišti, na kterých si senioři vyzkoušeli své nově nabité znalosti v různých, často napjatých, život ohrožujících situacích.
Chytrý telefon, umělá inteligence a snímky z CT. To jsou tři nástroje, které mohou pomoci k diagnóze cévní mozkové příhody. Jak přesně? Odpověď najdou posluchači v rámci Týdne mozku Akademie věd ČR na speciální přednášce a workshopu docenta Ondřeje Volného z Lékařské fakulty a Davida Bala ze společnosti Brainomix Limited. Ještě před samotnou přednáškou přitom nabídne registrovaným zájemcům možnost prohlédnout si její simulační centrum.
Lékaři Oční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a ostravské lékařské fakulty připravili po necelém roce opět dvoudenní mezinárodní kurz pro kolegy, kteří se připravují k atestaci. Zájem o kurz byl velký a jeho kapacita byla velmi rychle naplněna. Ve speciálně vybavených učebnách cvičné nemocnice SIMLEK Lékařské fakulty Ostravské univerzity absolvovalo kurz celkem deset očních specialistů z českých a slovenských nemocnic.