Už tradičně se na konci května sjíždí do podhůří Jeseníků, konkrétně do Loučné nad Desnou, posádky zdravotnických záchranných služeb. Důvodem je Rallye Rejvíz. Soutěž, na které si posádky prověřují, porovnávají a cvičí koordinaci své práce při simulovaných zásazích. Akce se pravidelně účastní i studenti naší Lékařské fakulty Ostravské univerzity a letošní rok nebyl výjimkou. Proto jsme členku soutěžního týmu, studentku medicíny, Kristýnu Kriebelovou poprosili, aby nám Rallye Rejvíz trochu přiblížila. Kristýna mimo jiné prozradila, že v přípravách na Rallye Rejvíz jim pomohlo také naše simulační centrum.
Kristýno, o čem je vlastně Rellay rejvíz a z jakých disciplín se letos skládal?
Rallye Rejvíz je primárně národní a také mezinárodní soutěž profesionálních posádek zdravotnické záchranné služby RZP a RLP v poskytování přednemocniční neodkladné péče. Součástí akce je i soutěž studentů medicíny, kteří dělají profesionálním posádkám „předskokany“. Medici se po ukončení své soutěže stávají figuranty a pomocníky „hlavní soutěže“. Letos nás čekalo celkem 10 různých situací, ve kterých jsme se snažili ukázat své teoretické a praktické znalosti v lékařské první pomoci a řešit je jako posádka záchranné služby. Na jednom z úkolů jsme dokonce měli také možnost stát se dispečerem záchranné služby a přijímat hovory na tísňovou linku.
Z kolika členů se tým skládá? Máte možnost se na soutěž nějak předem připravit a jako tým sehrát?
Tým mediků se skládá vždy ze tří studentů, kteří jsou studenti čtvrtého a vyššího ročníku všeobecného lékařství. Určitě je s velkou výhodou nepodcenit přípravu, sjednotit znalosti, naučit se zásady komunikace v kritických situacích a sehrát se. My máme to štěstí, že nás fakulta jako studenty plně podporuje, a tak jsme párkrát navštívili také naše simulační centrum SIMLEK, ve kterém jsme nacvičovali řešení některých akutních stavů, především provádění rozšířené resuscitace. To věřím, že se nám oplatilo, jelikož jsme na tomto úkolu získali nejvíce bodů ze všech posádek.
Zaskočilo vás letos něco? Která z těch disciplín byla z vašeho pohledu nejtěžší?
Jak jsem již zmínila, na některé věci se lze dopředu připravit. Na co se už tolik připravit nedá, je stres, který doprovází každou krizovou situaci, a tedy i každý rejvízovský úkol. Je však třeba si i v takových situacích zachovat chladnou hlavu. Osobně pro mě byl velkou výzvou leadership týmu, jelikož jsem nedobrovolně byla „pasována na velitele“ naší medické trojice. Zajímavou technickou novinkou tohoto roku bylo informování posádek o jednotlivých úkolech cestou mobilního telefonu. Před každou situací nám přišla textová zpráva s informací o výjezdu, dojezdovém čase a důvodem volání na tísňovou linku. Pořadatelům se tak podařilo ještě více přiblížit realitě směny na záchranné službě.
A napadá vás i nějaký vtipný moment spojený s letošní soutěží?
Vzpomínek, které mi vytvoří úsměv na tváři si odvážím mnoho. Nejkrásnější hodina celého Rejvízu je „Spanilá jízda“, která se koná v sobotu po slavnostním vyhlášení vítězů všech kategorií. Kolona sanitních vozů jede přes okolní vesnice a obce, místem se rozléhají sirény a nadšení obyvatelé stojí u cesty a mávají vám a děkují vám za vaši práci. Sejdou se celé rodiny, od malých dětí v náručích rodičů, po teenagery až po babičky a dědečky. Je to nepopsatelný kouzelný zážitek, který dodá člověku pocit, že je součástí něčeho většího, co má smysl.
Co vám účast v soutěži Rellay Rejvíz dala? Proč by se do ní studenti měli přihlásit?
Rallye Rejvíz je opravdu jedinečná zkušenost. Je to místo, odkud si člověk odveze obrovské množství ponaučení do své budoucí praxe, kde získá možnost převést naučnou teorii do praxe, kde se naučí improvizovat a také prioritizovat jednotlivé úkony. A mimo jiné, kde zažije kupu srandy a pozná nové přátele, a to nejen z různých koutů republiky, ale také světa. (Zrovna náš tým se spřátelil s posádkou ze Švýcarska.) Z celého srdce můžu akci doporučit všem studentům, které zajímají akutní stavy a všem, kteří se chtějí rozvíjet a pracovat sami na sobě.